Malezja - wakacje już od 3999 zł

Na wakacje: Wschodnie Wybrzeże, Malezja

Przewodnik turystyczny: Malezja/ Wschodnie Wybrzeże

Częściowe zachmurzenie
25°C
Opady:
1.0 mm
Zachmurzenie:
25%
Ciśnienie:
1013 hPa
Wiatr:
0 km/h0°
Ta część Malezji, choć mniej znana i rzadziej odwiedzana niż region metropolii, posiada wiele zabytków, przepiękne krajobrazy oraz bogatą faunę i florę. Masowa turystyka jeszcze nie odkryła uroku tego regionu, dzięki czemu zachowało się tu sporo dawnych obyczajów oraz tradycji. Najbardziej na północ wysunięty stan – Kelantan – stanowi prawdziwą ostoję islamskich wartości i obrzędów. Na pograniczu trzech stanów: Kelantan, Terengganu i Pahang znajduje się Park Narodowy Taman Negara, gdzie można się z bliska przyjrzeć bujnej roślinności oraz egzotycznej faunie lasów deszczowych.

Regiony

 • Kelantan – położony tuż przy granicy Tajlandii region, słynie z wyśmienitej kuchni. Można tu podziwiać zarówno meczety jak i świątynie buddyjskie.
 • Terengganu – położony nad morzem Południowochińskim. Turystów przyciąga przede wszystkim niezwykły meczet na wodzie – jedyny taki w kraju.
 • Pahang – jest to największy stan Malezji. Wyróżnia się szczególnie bogatą florą i fauną, którą można podziwiać na obszarze Parku Narodowego.

Ośrodki i atrakcje

 • Najważniejsze miasta: Kuantan, Kuala Terengganu, Kota Bharu.
 • Najciekawsze atrakcje turystyczne: meczet na wodzie w Kuala Terengganu, Park Narodowy Taman Negara.
 • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Wyspa Redang.

Geografia i przyroda

Krajobraz wschodniej części Malezji jest bardzo zróżnicowany. Można tu spotkać zarówno wysokie góry i wyżyny z licznymi rzekami i wodospadami, egzotyczne lasy deszczowe z bogata florą i fauną, czy piękne wyspy i rozległe plaże. 60 km od Kuala Terengganu znajduje się plaża Rantau Abang, będąca miejscem wylęgu żółwi. Na terenie stanu Pehang znajduje się region Highlands nazywany „Zielonym Spichlerzem Malezji”. Ze względu na łagodniejszy klimat można tu uprawiać krzewy herbaciane oraz różnego rodzaju drzewa owocowe. Stąd dostarczane są warzywa i owoce prawie do wszystkich części kraju oraz do Singapuru. Wspaniałą dziką przyrodę możemy podziwiać w Kelantanie, którego część przekształcono w największy w Malezji Park Narodowy. Znajduje się tu góra Stong wznosząca się na 1422 m n.p.m., na jej zboczu zlokalizowana jest jaskinia Gua Ikan odwiedzana przez licznych turystów.

Historia

Chińskie manuskrypty wskazują na istnienie na terenie Kalentonu państwa Ho Lo Tan utrzymującego kontakty z Państwem Środka jeszcze na długo przed nastaniem naszej ery.
Od średniowiecza Kalenton jest sułtanatem, do 1411 roku uzależniony był od Tajlandii. W 1909 zajęli go Brytyjczycy, a 16 września 1963 stał się częścią Malezji.. Terengganu w okresie średniowiecza był wasalem Malakki. Od 1724 roku był to niepodległy sułtanat, który tak jak Kelanton dostał się pod panowanie Tajlandii, a następnie wielkiej Brytanii. Od 1957 roku jest stanem Malezji. Pahang w XIII wieku należał do Syjamu, później do królestwa Madjapahit, a w wieku XVI do Bugijczyków z wyspy Celebes. Sułtanatem stał się w 1887 roku po oddzieleniu się od Malakki. Pod koniec XIX wieku dostał się pod panowanie brytyjskie, a w 1963 roku został włączony do Malezji.

Sport i rekreacja

 • Piękne rafy koralowe sprawiają, że jest to ciekawe miejsce dla miłośników nurkowania.
 • Rozległe piaszczyste plaże zachęcają do wypoczynku.

Informacje praktyczne

 • Waluta – ringgit (MYR), 1 MYR = 100 senów.
 • Wiza – jeśli pobyt nie trwa dłużej niż 90 dni turysta nie ma obowiązku posiadania wizy. Ważne jest natomiast by przy przekraczaniu granicy paszport był ważny co najmniej 6 miesięcy.
 • Podróżowanie po kraju- nie ma ograniczeń. W przypadku podróży z części półwyspowej do stanów położonych na Borneo (Sarawak i Sabah) władze wymagają okazania paszportu i wypełnienia deklaracji imigracyjnej.
 • Strefa czasowa - UTC +8
 • Ubiór – Malezja to kraj muzułmański. Turystom zaleca się skromny ubiór, ze względu na zakazy i nakazy Islamu.
 • Szczepienia, służba zdrowia – szczepienia nie są wymagane, ponieważ nie ma szczególnych zagrożeń sanitarno- epidemiologicznych.
 • Przepisy prawne – przemyt i posiadanie narkotyków lub broni karane są śmiercią.

Wschodnie Wybrzeże, Malezja - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  36°C
  opady:
  0.9 mm
  zachmurzenie:
  25%
  wilgotność:
  94%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1013hPa
  wiatr:
  116°   4 km/h
  wsch. słońca:
  07:22
  zach. słońca:
  19:26
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.25°C max.36°C
  opady:
  0.3 mm
  wiatr:
  153°   5 km/h
  wsch. słońca:
  07:22
  zach. słońca:
  19:26
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.23°C max.36°C
  opady:
  0.2 mm
  wiatr:
  91°   6 km/h
  wsch. słońca:
  07:21
  zach. słońca:
  19:26
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.23°C max.37°C
  opady:
  0.9 mm
  wiatr:
  140°   5 km/h
  wsch. słońca:
  07:21
  zach. słońca:
  19:26
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.23°C max.34°C
  opady:
  11.0 mm
  wiatr:
  128°   8 km/h
  wsch. słońca:
  07:21
  zach. słońca:
  19:26

Wschodnie Wybrzeże - klimat w Malezja