Malezja - wakacje już od 3999 zł

Na wakacje: Południowa Malezja i Singapur, Malezja

Przewodnik turystyczny: Malezja/ Południowa Malezja i Singapur

Częściowe zachmurzenie
24°C
Opady:
3.2 mm
Zachmurzenie:
75%
Ciśnienie:
1013 hPa
Wiatr:
6 km/h30°
Najbardziej na południe wysunięta część Półwyspu Malajskiego to świetne miejsce dla miłośników wielkomiejskiej atmosfery, historii i zwiedzania. Znajduje się tu drugie co do wielkości miasto Malzji – Johor Bahru, w stanie Johor oraz jedno z najchętniej odwiedzanych państw Azji – Singapur. Pomimo, że oba regiony łączy bliskość geograficzna i historyczna, ich skład etniczny, wyznaniowy oraz kultura obecnie znacznie się różnią. Bez względu jednak na historię i podział polityczny, południowa część Półwyspu Malajskiego urzeka swoja tropikalną roślinnością, wspaniałymi plażami oraz licznie tu występującymi makakami.

Regiony

 • Region Malacca – jest to drugi po Kuala Lumpur najchętniej odwiedzany region w Malezji. Może się on poszczycić licznymi zabytkami i ciekawą historią.
 • Johor – najbardziej na południe wysunięty stan Malezji. Znany jest z licznych zabytków i atrakcji przyrodniczych.
 • Singapur – jest to jedno z najmniejszych państw na świecie. Przez pewien czas należał do Malezji.

Ośrodki i atrakcje

 • Najważniejsze miasta: Malakka, Johor Bahru.
 • Najciekawsze atrakcje turystyczne: Wzgórza Cameron, Kościół Św. Pawła w Malakka, Fort A Famosa - Porta di Santiago,Muzeum Królewskie w Johor, Park Narodowy Endau Rąpin, Muzeum Cywilizacji Azjatyckich w Singapurze.
 • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Malakka, Johor.

Geografia i przyroda

Państwo Singapur położone jest na wyspie o tej samej nazwie, z Malezją połączone jest za pomocą nasypu w północnej części wyspy oraz mostem Tuas Second Link w części zachodniej. Graniczący z Singapurem, Johor jest najbardziej na południe wysuniętym stanem Malezji, jego linia brzegowa rozciąga się od Cieśniny Malakka do Morza Południowochińskiego. Wzdłuż wschodniego wybrzeża leżą wyspy Johor. Tereny te są raczej nizinne, tylko w niektórych miejscach wznoszą się pojedyncze szczyty( najwyższy z nich, Gunung Ledang ma 1276 m n.p.m). Większą część południowej Malezji pokrywa wilgotny las równikowy. Podstawą gospodarki jest rolnictwo i rybołówstwo. Uprawia się m.in. ryż, herbatę, ananasy. Stan Johor zajmuje wiodącą pozycję w pozyskiwaniu oleju palmowego i kauczuku.

Historia

Malakka została wzniesiona w 1400 roku przez sumatrzańskiego księcia Parames’warę. Uważa się, że to wydarzenie zapoczątkowało historię Malezji. Od czasu swojego powstania region ten bardzo szybko się rozwijał. Przez wieki był kolonią portugalską, następnie holenderską i brytyjską. Sułtanat Johor powstał po rozpadzie sułtanatu Malakki w XVI wieku. W 1855 roku znalazł się pod panowaniem brytyjskim, a od 1963 jest częścią Malezji. Według legendy Singapur miał zostać założony przez księcia z Sumatry, który szukając schronienia przed burzą, napotkał lwa. Uznał to za dobra wróżbę i postanowił założyć miasto, które nazwał Singapurą, co znaczy Miasto Lwa. W 1819 roku miasto zostało wydzierżawione jako placówka od sułtanatu Johor, przez Kompanię Wschodnioindyjską. Kilka lat później Brytyjczycy odkupili je od sułtana z przeznaczeniem na bazę morską . Po I wojnie światowej była tu najważniejsza brytyjska baza wojskowa na Dalekim Wschodzie. W 1942 roku nie zdoła oprzeć się Japończykom, którzy okupowali go do 1945. Po zakończeniu wojny Singapur był kolonią brytyjską, a pełną autonomię uzyskał w 1959 roku. Przez krótki czas w latach 60-tych XX wieku był członkiem Federacji Malezji.

Sport i rekreacja

 • Istnieją tu bardzo dobre warunki do uprawiania różnorodnych sportów wodnych.
 • Singapur to doskonałe miejsce do spacerów i wycieczek rowerowych.

Informacje praktyczne

 • Waluta – ringgit (MYR), 1 MYR = 100 senów.
 • Wiza – jeśli pobyt nie trwa dłużej niż 90 dni turysta nie ma obowiązku posiadania wizy. Ważne jest natomiast by przy przekraczaniu granicy paszport był ważny co najmniej 6 miesięcy.
 • Podróżowanie po kraju- nie ma ograniczeń. W przypadku podróży z części półwyspowej do stanów położonych na Borneo (Sarawak i Sabah) władze wymagają okazania paszportu i wypełnienia deklaracji imigracyjnej.
 • Strefa czasowa - UTC +8
 • Ubiór – Malezja to kraj muzułmański. Turystom zaleca się skromny ubiór, ze względu na zakazy i nakazy Islamu.
 • Szczepienia, służba zdrowia – szczepienia nie są wymagane, ponieważ nie ma szczególnych zagrożeń sanitarno- epidemiologicznych.
 • Przepisy prawne – przemyt i posiadanie narkotyków lub broni karane są śmiercią.

Południowa Malezja i Singapur, Malezja - prognoza pogody

 • Intensywne opady deszczu
  30°C
  opady:
  21.7 mm
  zachmurzenie:
  75%
  wilgotność:
  100%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1013hPa
  wiatr:
  196°   21 km/h
  wsch. słońca:
  07:13
  zach. słońca:
  19:19
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.26°C max.30°C
  opady:
  3.1 mm
  wiatr:
  26°   29 km/h
  wsch. słońca:
  07:13
  zach. słońca:
  19:18
 • Częściowe zachmurzenie
  min.26°C max.30°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  25°   22 km/h
  wsch. słońca:
  07:12
  zach. słońca:
  19:18
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.26°C max.29°C
  opady:
  11.3 mm
  wiatr:
  63°   18 km/h
  wsch. słońca:
  07:12
  zach. słońca:
  19:18
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.26°C max.28°C
  opady:
  6.0 mm
  wiatr:
  69°   16 km/h
  wsch. słońca:
  07:12
  zach. słońca:
  19:18

Południowa Malezja i Singapur - klimat w Malezja